Archiv výstav

Marcel Stecker

...

23. 11. 2011 — 6. 1. 2012
Sdílet výstavu:
frame
...

Words of light

Slovo fotogenie se sice objevilo až se vznikem filmu, avšak nelze pochybovat o tom, že na počátku cesty, jež vedla k objevení fotogeničnosti, byla již fotografie. Ve filmu se sice fotogenie spojovala s pohybem a časem, ale z různých příkladů „fotogenie nezvažitelného“ je zřejmé, že ji není nezbytně nutné svazovat jen s časem filmu. Odhalovat ji totiž dokáže i fotografie, protože i ona – třebaže svým a jen sobě vlastním způsobem – umí zachytit to, co „duch nemá čas podržet, co oko nemá čas a místo vidět“ (Jean Epstein).

Časem fotografie je světlo: objektiv fotoaparátu vrací oku jeho přirozenou schopnost navazovat fyzický vztah k věcem, vnímat fyzické kvality. Mají-li či nemají-li věci funkci anebo účel, je teď lhostejné, stejně jako to, zda je dovedeme správně pojmenovat či nikoli. Fyzická podoba věcí není shodná s jejich užitnou hodnotou a veřejnou identitou. Podoba zcela běžných věcí je právě proto až magicky uhrančivá. Fyzická podoba věcí, jak se může ukázat, není totéž, co forma utvářející látku: věc ve své fyzické podobě je už totiž jenom tím, čím je – tvarem své látky a látkou svého tvaru.

Fotografie Marcela Steckera nechtějí budovat pomocí světla a stínu iluzi trojrozměrného zobrazení, protože pro zachycení věci, která se vymanila ze světa objektivity a setrvává ve své fyzické podobě, jsou tři dimenze málo. A jestliže pro fotogenii ve filmu bylo zapotřebí čtvrtého rozměru – času, na jeho fotografiích je čtvrtým rozměrem světlo. Vše hmotné tak zůstává hmotným, a současně i nezvažitelným. Možná, že právě toto je ona fotogenie, jež je fotografii vlastní. Věc je tvarem své látky a látkou svého tvaru. Fotografie je pravým jménem věci, nic objektivního, nic formálního, ale ani nic abstraktního. Words of light.

Miroslav Petříček

www.marcel.stecker.cz

 

Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

vernisáž

Marcel Stecker

*1988

studia

2011FAMU, Akademie múzických umění v Praze, 
Katedra Fotografie, Magisterské studium
2008FAMU, Akademie múzických umění v Praze, 
Katedra Fotografie, Bakalářské studium (2008-2011)
2004SPŠG Hellichova, Praha, Obor fotografie (2004-2008)

samostatné výstavy / výběr

2010Menší andělé, Galerie Velryba, Praha

kolektivní výstavy / výběr

2011MGZN, Fotografic, Praha 2011Praguephoto, Mánes, Praha 2011Planoucí, krutý, krásný a bleděrůžový, 
Velvyslanectví České republiky, Berlín
2010Soukromé dílny, Galerie AVU, Praha 2010Praguephoto, Mánes, Praha

AteliérJosefa Sudka

Ateliér Josefa Sudka

Újezd 30, 118 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně kromě pondělí 12.00 – 18.00 hod

Tel.: +420 251 510 760


Vstupné 10 Kč

/ pro studenty výtvarných škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.