Archiv výstav

archiv SPŠG

Kružnice splývání

11. 9. — 22. 10. 2021
Sdílet výstavu:
frame
Kružnice splývání

zahájení výstavy 10. 9. 2021 v 18 hodin

Upozornění pro návštěvníky: dnes 6.10. od 15:00 do 16:00 bude galerie pro veřejnost uzavřena z důvodu natáčení rozhovoru. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

kurátoři: Rudolf Skopec a Václav Kopecký

Výstava představuje archiv oddělení fotografie Střední průmyslové školy grafické v Praze a prezentuje proměny principu funkce žákovských úkolů.

Pokud jsou dva body blíže, začnou zdánlivě splývat do jediného bodu. Nakreslíme-li si okolo libovolného bodu kružnici s úhlovým poloměrem 1 minuta, pak všechny body ležící uvnitř této kružnice budou splývat s původním bodem a všechny body vně této kružnice budou vidět jako samostatné body.

Dosadíme-li si do definice vnímání hloubky ostrosti místo bodu studenta a onou kružnicí rozumíme ateliér fotografie, jasně rozpoznáme jinak efemérní jev jeho fungování. Za sto let jeho existence se tato zákonitost ukázala jako nepřekročitelná a jinak než v sumě archivu neviditelná. Prezentací archivu jako celku se dává vzniknout plastickému obrazu nejrůznějších forem vymezení se vůči technickým jednotlivostem a žákovských snah o zvládnutí formálních cvičení.

Kružnice splývání je exkurzem do školního cyklu studenta, kde můžeme vnímat nejjemnější odstíny jeho vztahu k instituci ateliéru. Představuje rozmanitost forem individuálního vyjádření se v mantinelech daných výukou řemesla fotografie. Stejně jako proměny snah o vyjádření individuálního estetického názoru na ploše uniformní platformy praktického vzdělávání.

 
Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

archiv SPŠG

*- , -
-
-

AteliérJosefa Sudka

Ateliér Josefa Sudka

Újezd 30, 118 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně kromě pondělí 12.00 – 18.00 hod

Tel.: +420 251 510 760


Vstupné 10 Kč

/ pro studenty výtvarných škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.