Archiv výstav

Tereza Příhodová

Lekce samoty

19. 10. — 29. 11. 2012
Sdílet výstavu:
frame
Lekce samoty

Tady nejsem doma, ale ani to, čemu se říká doma, ani tam to není a teď jsem ráda, že je noc.

Je zase noc. Vlastně pořád je noc, když jsem tady. Nebo spíš, když znova uběhne pár let a já jsem tady. Ale před tím, tě vidím někde sedět a znovu máš jiný obličej, ale pořád jsi to ty, jako kdybys nikdy ode mne neodešel, a ani já od tebe, a jako by nebyla ani noc, ani žádná léta neuběhla, přitom jsi někdo jiný a já si myslím, že jsem pořád stejná. Stejně tak jako kdysi, když jsi vypadal ještě jinak, stejně tak už tam nejsem a jsem někde jinde. Tady nejsem doma, ale ani to, čemu se říká doma, ani tam to není a teď jsem ráda, že je noc.

Noc je vlastně pořád, když vypadáš zase jinak. Zapomněla jsem, co je čas, protože jsem s tebou vyhloubila všechny jeskyně, svedla stoletou válku a prospala několik zim a pokaždé, když jsem se nekoukala, jsi to už zase nebyl ty. Znám tě jen podle toho, za co nemůžeš a pokaždé, když chceš, abych ti věřila, tak to udělám. Pokaždé, když to udělám, to taky chci. Domů pak jdu já a ne ty. Vystoupím na horu, slezu stromy, přemístím kameny a cesty za mnou zarůstají. Tmu proměním ve světlo, protože mám čas, stejně jako všechno co je tam. Vidím, co chci a i to, co jsem chtěla. Všechno je moje. Trávu trhám jako ty kdysi moje vlasy, spoutaná bořím obličej do mechu a čichám k němu. Řvu s jeleny, nenávidím tě s vlky, utíkám vodou, až pak unavená usnu a nic už se mi nezdá. Z lesa vyjdu ve tvém triku a jdu dlouho přes pole. Je den a za mnou jsou slyšet rány. Ale není to ani moje pistole, ani tvoje nová válka. Stojím na poli a všude kolem mně jsi rozstřelil hnůj. V zimě umřeš, z pole je les a já tě miluju s jiným obličejem.

Ladislav Babuščák pro Terezu Přihodovu
Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

Tereza Příhodová

AteliérJosefa Sudka

Ateliér Josefa Sudka

Újezd 30, 118 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně kromě pondělí 12.00 – 18.00 hod

Tel.: +420 251 510 760


Vstupné 10 Kč

/ pro studenty výtvarných škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.