Archiv výstav

Dušan Šimánek

MASKA

25. 2. — 3. 4. 2022
Sdílet výstavu:
frame
MASKA

vernisáž 24. 2. 2022

kurátor Lukáš Bártl

Dušan Šimánek většinou nepospíchá. Jeho volná tvorba nekopíruje společenskou poptávku a nesnaží se být za každou cenu aktuální.

Každý z nás vnímá dobu probíhající pandemie trochu jinak. Ať už jsou naše individuální prožitky a jedinečná zkušenost jakékoliv, všichni se pravděpodobně shodneme na tom, že poslední měsíce a roky byly dost podivné. Hrůza, bezmoc, strach, smrt na jedné straně, ale i sounáležitost, ohleduplnost, nezištná pomoc a dostatek času na straně druhé. I takto neuchopitelná doba má jeden společný jmenovatel. Jsou jím bariéry. Uměle vytvořené zábrany mezi lidmi, ať již ty fyzické, nebo mentální. A jejich globálním symbolem se stala rouška či respirátor.
Dušan Šimánek (*1948) rozhodně není autorem, který by měl bytostnou potřebu svými díly komentovat aktuální společenské dění. Jedním z východisek jeho tvorby je sice zevrubná znalost dokumentární fotografie, tu ovšem autor nechápe pouze jako „sdílení aktualit“, ale mnohem hlouběji, totiž jako cestu k obecně lidskému. Celá Dušanova tvorba je jakousi netradiční směsicí dokumentárního pohledu a symboličnosti s nebývale soustředěným smyslem pro krásu a melancholii. Je to dokumentarista, který nespěchá a ke zprávě o člověku nepotřebuje jedinou živou bytost. Stačí mu prostředí, které je člověčinou prosáklé a pouze na jeho přítomnost odkazuje. Tak vznikly jeho cykly Ticho I a Ticho II, Kulisy, nebo Nedělní odpoledne.
Poslední vytvořený soubor Maska je ale v něčem jiný. Autor už nechodí za příběhem ven, ale nosí si jej do svého ateliéru. Odhazuje vše zbytečné a současné zrychlené době nabízí jednoduchý symbol posledních dvou let, který přísně analyticky zaznamenává. Zdánlivá jednoduchost však v sobě má nepřeberné množství výkladů. Je respirátor symbolem jednoty či rozštěpenosti, bezpečí či strachu, zdraví či nemoci, ohleduplnosti či bezohlednosti, čistoty či špíny, individuálnosti či stádnosti, problému či jeho překonání? A je artefaktem fotografie, nebo objekt samý. Výklad je pochopitelně na každém z nás.
Lukáš Bártl

Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

Dušan Šimánek

*1948 , Příbram

studia

1973FAMU Praha, obor fotografie,1973-78 1963Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze, obor scénografie, 1963-67

samostatné výstavy / výběr

2020Akt, Galerie Fiducia, Ostrava 2019Ticho II, Ateliér Josefa Sudka, Praha;
Herbář, Fotograf Gallery, Praha
2017nformelle Malerei und formale Kunst-Fotografie, Galerie Multipleart (s Mattem McClounem),
Curych (CH)
2011Okna, Galerie Fiducia, Ostrava;
Záznam, Galerie Fotografic, Praha;
Posen und posen, Galerie Lumbox, Crych (CH)
2008Nostress Gallery, Praha

kolektivní výstavy / výběr

2014Kruhové zříceniny, Galerie 35,
Francouzský institut, Praha
2009Mimo zónu, Langhans Galerie Praha;
Art contemporain Angers, Angers (F);
Photography end Concept, Pražský dům, Brusel (B)

zastoupení v galeriích a sbírkách

-Moravská galerie v Brně
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Centre Pompidou, Paříž (F)
Polaroid, Cambridge (USA)
JCA, Tokio (J)

AteliérJosefa Sudka

Ateliér Josefa Sudka

Újezd 30, 118 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně kromě pondělí 12.00 – 18.00 hod

Tel.: +420 251 510 760


Vstupné 10 Kč

/ pro studenty výtvarných škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.