Archiv výstav

Michal Ureš

pod průhledem

5. 3. — 7. 4. 2013
Sdílet výstavu:
frame
pod průhledem

Cílem Michala Ureše při komponování výstavních celků je vzbudit zdání nahodilosti.

Cílem Michala Ureše při komponování výstavních celků je vzbudit zdání nahodilosti. Výzvou mu je naložit se snímky tak, aby mezi nimi obrazně vzato „vznikla co největší vzdálenost, kterou ale stále bude možné překročit“. Za zdáním nahodilosti přitom stojí přísná selekce a přesné rozvržení fotografií v galerii, tedy vytvoření vizuálního pole pro pozorné lidské smysly. Ureš pochopitelně počítá se schopností lidské mysli propojovat viděné obrazy porovnáním i asociacemi.

V Ateliéru Josefa Sudka snížil počet fotografií na jakési funkční minimum. Sestavil ho zejména (!) z fotografií městské krajiny a jejích detailů. Několikrát se zaměřil na fragment, který se ve městě ocitl druhotně jako průvodní jev jeho užívání. Když na chvíli opustíme Ureše a rozhlédneme se po současném výtvarném umění, spatříme, jak rozšířená je přitažlivost takových detailů. Architektonický rozvrh města vždy časem praská a na uvolněných místech se prosazuje jedinec - obyvatel. S touto novou vrstvou organizace životního prostoru se to mát podobně jako s travou mezi dlažebními kostkami. Pravidelně ji někdo vytrhává a ona opět vyrůstá. V prostoru města to může být otlučený roh domu, bednění nebo květináč, kterým někdo zkrášlil chodník.

Michal Ureš se chová se jako prospektor, který prošel džunglí. Z cesty přinesl několik vzorků a z nich nás nechá usuzovat na celek. Jakoby náhodně se mu mezi vzorky z exteriérů přimotá fotografie skleněné desky stolu s rozsypaným pylem. Připomněla mu něco, co spatřil venku, třeba tu námrazu na rostlinách na hřbetě strženého svahu, a tak soudí, že to nějak souvisí. Myslím, že podobným smíšením odlišného a přitom podobného vznikla řada fantastických vyprávění o nových zemích a kontinentech. Ureš konstruuje podobnou situaci, aby naše životní prostředí vrátil imaginaci.

Jiří Ptáček

Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

Michal Ureš

studia

2001VŠUP, atelier fotografie pod vedením Pavla Štechy a Ivana Pinkavy
stáž v Paříži (2001-2008)
1996Pražská fotografická škola (1996-1997)
 

samostatné výstavy / výběr

2012Samaritaine blanc,  Galerie Fotograf, Praha
Klíčovitost, Galerie Berlínskej model, Praha
2011Sugimoto picnic, Galerie AM 180, Praha

kolektivní výstavy / výběr

2011Kauzalita funkce, I.D.A., bývalý pivovar Lobeč
Forget me not, Zámek Valeč
Erotická revue, GASK, Kutná Hora   
2010Prague Photo, Galerie Mánes, Praha 2009Konference, Underground, Praha  2008To ne-podstatné, Galerie Mánes, Praha 2007Šestka českých škol, Prague House of Photography, Praha  2006 Private Evolution, VŠUP, Praha  2005Mainstream, Galerie VŠUP, Praha 
Konfrontace, Prague House of Photography, Praha
2004Three Views of Prague, Kino Aero, Praha 2003 Mladý maso, U Prstenu Gallery, Praha
Věříme,  Galerie Truhlárna, Praha 

AteliérJosefa Sudka

Ateliér Josefa Sudka

Újezd 30, 118 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně kromě pondělí 12.00 – 18.00 hod

Tel.: +420 251 510 760


Vstupné 10 Kč

/ pro studenty výtvarných škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.