Aktuální výstava

Lenka Glisníková, Karolina Matušková

SHOTBY.US, Újezd 432, Malá Strana, 118 00 Praha

17. 5. — 23. 6. 2024
Sdílet výstavu:
frame
SHOTBY.US, Újezd 432, Malá Strana, 118 00 Praha

vernisáž 16. 5. 2024

SHOTBY.US ve svém prvním zásahu do Ateliéru Josefa Sudka kombinují hravost a odvážné barvy a reflektují původní účel galerie jako výchozí bod pro zkoumání možností média fotografie.

Předmluva

kurátora Miloslava Vorlíčka

Jemnost a křehkost. Hra a rozpoložení. Experiment a chyba. To už dnes nejsou negativní prvky tvorby, naopak v současném umění je vyhledáváme a někdy dokonce už i vyžadujeme. Je zdravé být sám sebou a žít v přítomnosti, uvědomovat si vlastní bytí a důvěřovat tomu co dělám. Lenka Glisníková a Karolína Matušková při kooperacích pod svou značkou SHOTBY.US odkazují přímo na intimitu, hru a poetiku Josefa Sudka (1896–1976). Ve své první intervenci v prostorách jeho ateliéru pracují se zkoumáním vnímání jako stavu křehkosti, jemnosti a sebepoznání. Jak samotný název naznačuje, Ateliér se tímto opět stává místem (ne)chtěných náhod, transformací a záměrů. V magazínovém pojetí expozice přinášejí umělkyně diváctvu místo pro reflexi fotografie jako média, které nemusí vždy vypovídat úplnou realitu. Jsou to odchylky, které ji zlidšťují, je to křehkost, která nás přibližuje

SHOTBY.US je fotograficko-umělecké duo, tvořené Lenkou Glisníkovou a Karolínou Matuškovou které se ve své tvorbě soustředí na vizuální narativy plné výrazných barev, nekonvenčních kompozic a práci s humorem. Díky hlubokému základu v oblasti výtvarného umění, zkoumají medium fotografie jako tvůrčí hřiště a zaměřují se na dokumentaci odchylek v tradičním přístupu práce s obrazem. SHOTBY.US byly v letech 2020 a 2023 oceněny v ceně Czech Grand Design titulem Fotograf roku.

Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

Lenka Glisníková

*1990
je česká umělkyně, která se ve své tvorbě věnuje především médiu fotografie, jež materiálně rozšiřuje mimo své tradiční prostory. Její materiálové a vizuální kvality posouvají konceptuální vztah k fotografii na novou úroveň. Její práce vstupuje do instalací a objektů poukazujících na důsledky, k nimž dochází díky neregulovaného technologickému pokroku. Lenka vystavuje mezinárodně, je laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého 2023 a její dílo je aktuálně součástí expozice Group Therapy v GHMP.

Karolina Matušková

*1990
je česká umělkyně, která ve své umělecké praxi soustředí na výzkum mezidruhové komunikace. Vypráví narativním jazykem a s dávkou nostalgie a humoru obnažuje mocenské vztahy a exponuje tak jejich zranitelnost a skrze uplatnění technologií odkazuje na nehmatatelnost a pomíjivost záměrného zaměňování rolí mezi druhy. Karolína vystavuje mezinárodně její Soft Soft Soft, Hard as Fuck bylo součástí nedávno skončené skupinové výstavy Uprchlá, našel skrýš, stále uniká v Plato Ostrava

AteliérJosefa Sudka

Ateliér Josefa Sudka

Újezd 30, 118 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně kromě pondělí 12.00 – 18.00 hod

Tel.: +420 251 510 760


Vstupné 10 Kč

/ pro studenty výtvarných škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.